טלפון להזמנות: 050-635-1000

יבוא מסין או תוצרת הארץ


יבוא מסין או תוצרת הארץ

מאת רונן יצחקי מעצב, נגר ומנכ"ל "גלמר עיצוב"

תקנות משרד התמ"ת לגבי חומרי גלם לתעשיית העץ והרהיטים מחייבות אישור מכון תקנים.

התקנה העיקרית מתייחסת לבדיקת רמת החומר פורמאלדהיד שנמצא ברוב חומרי הגלם וחלקיקים ממנו נפלטים לאוויר. התקן נמדד ב PPM ואסור שיהיו יותר מ 0.1 מולקולות פורמאלדהיד מתוך מיליון בכל דגימה. לפני 3 שנים הוכרז על ידי ארגון הבריאות העולמי כי הפורמאלדהיד מסוכן לאדם, וחשיפה ממושכת לערכים גבוהים של חומר זה גורמת באופן ודאי לסרטן. 

יצרני חומרי גלם נאלצים להשקיע משאבים כדי להקטין את רמות הפורמאלדהיד כאשר הם מוכרים למדינות המערב. הדבר מיקר את חומרי הגלם. באופן כללי נמצא כי היצרנים האירופאים של חומרי הגלם מוכרים מוצרים בריאים יותר ודלים יותר בפורמאלדהיד מאשר חומרי גלם שמיובאים מהמזרח, אשר גם הם חייבים להיות תיקניים כדי להיכנס לארץ.

הבעיה היא שאין תקן מחייב לרהיטים מוגמרים למעט מיטות תינוק, שידות החתלה (ומיטות מעל גובה 80 ס"מ). כך שיבואנים מסין יכולים למכור מיטות ילדים (לא מיטות תינוק) יפות ופונקציונליות אבל מלאות בפורמאלדהיד כאשר האף של ילדנו נושם מקרוב כשליש משעות היממה את הפורמאלדהיד שנפלט, והרעל נאסף בגוף  (ולכן, מיטות ילדים הם המוצר הבעיתי ביותר).

איך אנחנו יודעים אם יש בעיה ברהיט מיובא? מספיק לעיין בעיתונים ולקרא שמידי פעם המכס אינו מאשר כניסה לארץ של מיטות תינוק או שידות החתלה שיובאו אפילו על ידי חברות ידועות בשל פורמאלדהיד מעל התקן, וזה במוצר שהיבואן יודע על התקן ויודע לדרוש מהיצרן הסיני שיעמוד בדרישות התקן, אבל לחלק מהיצרנים הסינים שימוש בחומרים לא תיקניים פשוט זול יותר ולעיתים תהיה כאן שיטת מצליח.

לסיכום: כל עוד היבואן אינו מראה שהוא בודק כל משלוח במכון התקנים לא כדאי להסתכן וכדאי לקנות מיצרן ישראלי שאין לו אפשרות לרכוש חומר גלם לא תיקני.

תהיו בריאים.