טלפון להזמנות: 050-635-1000

טיפים לקניית מיטת קומותיים


טיפים לקניית מיטת קומותיים

מאת רונן יצחקי MSc נגר מעצב ומנכ"ל גלמר עיצוב. עיקרי הדברים פורסמו בכתבה על מיטות קומותיים בעיתון הארץ דה מרקר בחודש ספטמבר
ראשית, חשוב לדעת כי למיטות שגובהן מעל 80 ס"מ יש תקן מחייב.

דרישות התקן נוגעות לנושא הבטיחות שהעיקריים שבהם הם : גובה מעקי הבטיחות מעל המזרון העליון, מבנה הסולם, קיבוע של המעקים העליונים כך שיהיו ניתנים להסרה רק תוך שימוש בכלי עבודה ויציבות המיטה.

1. חשוב לבדוק כי המיטה מיוצרת על פי התקן, שהיא יציבה, ובטיחותית, אבל יש לזכור שהתקן מנסה למנוע נפילה בזמן שינה ולא כאשר עומדים על המיטה. כך למעשה ההחלטה החשובה ביותר צריכה להיות האם אופי הילדים שלי מתאים, אם הגיל של הילדים שלי מתאים, ומה הסיכוי למעידה מהשתוללות על המיטה.

2. לא אמליץ לרכוש מיטת לילד הקטן מגיל 3, או למשפחה בה אחד הילדים (מתחת לגיל 7) בעל מודעות נמוכה לסיכון.

3. יש חשיבות למרווח בין המיטות. השיקול לבצע את המיטה העליונה נמוכה ככל האפשר באה כדי שיהיה נוח להחליף מצעים, שהילד לא ישן מעל גובה העיניים של ההורה (במיוחד שהילד חולה וזקוק לליטוף), וככל שהמיטה נמוכה הסיכון לפגיעה מנפילה קטן. לעומת זאת יש חשיבות להגדיל את המרווח בין שתי המיטות כדי שהילד היושן למטה יוכל לשבת זקוף וההורה יוכל לשבת על דופן המיטה מבלי להתכופף יותר מידי. הפשרה הרצויה היא כ 80 ס"מ בין המיטות.

4. יש יתרון למיטות ילדים מדולריות שניתנות לפרוק והרכבה לשתי מיטות נפרדות. רוב המיטות מסוג זה אל אף שהן תקניות נוטות להיות הרבה פחות יציבות. לכן יש לשקול בחיוב מיטה עם רגליים במקשה אחת שניתנות לחיתוך לשתי מיטות או לרכוש סט רגליים נוסף (בעלות נמוכה) להחלפה כשרוצים להפריד בין המיטות.

5. יש לבדוק שנוח להיאחז בסולם. יש יתרון לסולם שקצותיו משמשות כמחסום נפילה מהמיטה, יש לבדוק שהסולם לא מחליק, שהתופסים של הסולם ללא ברגים בולטים שיפצעו את העץ, ושהסולם לא יפריע לפתיחת מיטת חבר שלישי או ארגז מצעים.

6. רצוי מאוד שמדרגת הסולם הראשונה תהיה בגובה שמעל 45 ס"מ למניעת טיפוס של תינוקות.

7. מקובל שהילד הגדול יותר יושן במיטה העליונה, לכן ניתן להשאיר את החלק העליון לק ללא ציורים ולילד הקטן היושן במיטה התחתונה לצייר על המעקה וידיות המגרות, כך כשיגדל תישאר מיטה בוגרת ללא ציורים.

8. הצבעים הבהירים הפסטלים שולטים היום במיטות מכל הסוגים, כאשר ניתן לקבל ניגודיות יפה על ידי צביעה בצבע עז יותר של הסולם, חזית המגרות ולעיתים גם של המעקים.

9. רוב מיטות הקומתיים מאפשרות מיטה שלישית לחבר במידה והשימוש במיטה השלישית קבוע כדאי לדאוג שהמזרון השלישי יהיה 8 ס"מ.